F1 Fan Club Hrvatska
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
F1 Fan Club Hrvatska


 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Oldtimeri

Go down 
Autor/icaPoruka
tex
Glavni mehaničar foruma
tex


Broj postova : 437
Join date : 07.01.2009
Age : 38
Lokacija : Zlatar

Oldtimeri Empty
PostajNaslov: Oldtimeri   Oldtimeri Icon_minitimepon oľu 16, 2009 8:18 am

LAMBORGHINI MIURA
FATALNO PRIVLAČNA


Oldtimeri Miura_wp0_800

Ferruccio Lamborghini rođen je sredinom Prvog svjetskog rata nedaleko Bologne. Kao dijete oca farmera bio je vrlo vičan mehanici i petljanju po raznim strojevima, pa je ubrzo postalo jasno da ga više zanimaju šarafi i matice od uzgoja peradi. Otac nije dugo dvojio, već je mladog Ferruccia prvo poslao u Bolognu na osnovno školovanje, a potom ga zaposlio kao šegrta u jednoj mehaničarskoj radnji.
Nakon službe u Drugom svjetskom ratu, Lamborghini se vratio u Renazzo di Cento, svoje rodno mjestašce. Poslijeratno razdoblje u Italiji bilo je vrlo teško, stoga je Lamborghini upregnuo sva svoja znanja i vještine da bi izdržao sebe i svoju obitelj. Od stare vojne opreme uspio je sastaviti svoj prvi farmerski traktor, a već nakon tri godine pokrenuo je tvornicu traktora nazvanu Lamborghini Trattice.
Farmeri su objeručke prihvatili inovativni dizajn prikladan malim gospodarstvima, pa je Lamborghinijevo poslovno carstvo brzo raslo. Uskoro je uz proizvodnju traktora počeo raditi i klimatizacijsku opremu, a dobre veze s talijanskom vladom pomogle su brzom cvjetanju i tog posla. Već prilično imućan i uspješan, Ferruccio Lamborghini mogao je mirne duše uživati u plodovima svojeg rada, a prljav posao prepustiti drugima. No, srećom za svijet automobilizma, povijest piše drukčiji nastavak priče.

Oldtimeri Miura_wp2_800
Čistokrvna sportska koncepcija upakirana u karoseriju cestovnog automobila bila je karta za uspjeh

Legenda kaže da je Lamborghini, nezadovoljan jednim od svojih Ferrarija, otišao do Maranella gdje je želio porazgovarati s Enzom Ferrarijem. Il Commendatore je tom prilikom ili bahato odbio sve prijedloge proizvođača traktora, ili ga uopće nije želio vidjeti. Od tog trenutka, kako kaže legenda, proizvođač traktora odlučio je nadigrati slavnog proizvođača automobila u njegovoj igri. Kroz nekoliko mjeseci pokrenuo je tvrtku Automobili Ferruccio Lamborghini.
Legenda je vjerojatno netočna, iako je činjenica da je Lamborghini posjedovao nekoliko Ferrarijevih automobila. Istina je također i da ga je kao velikog poznavatelja mehanike i strojarstva vjerojatno zasmetalo kada bi imao mehaničkih problema s nekim od svojih Ferrarija. Ali Lamborghini je ušao u posao s automobilima isključivo zbog ljubavi koju je za njih gajio.
Prvi modeli, 350 GTV, 400GT, Islero i Espada, naišli su na mlačan prijam javnosti. Nitko nije bio spreman na ono što će uslijediti nakon predstavljanja šasije TP400 (skraćeno za 'Trasversale Posteriore 4.0 litre') na auto showu u Torinu 1965. Najveća imena automobilskog dizajna bila su zainteresirana za izradu karoserije novog automobila. Nakon mnogih razgovora, Ferruccio Lamborghini odlučio se za Bertone. Dizajn je povjeren voditelju Marcellu Gandiniju, a cjelovita Miura predstavljena je svega pet mjeseci nakon predstavljanja šasije u Torinu, u ožujku 1965. u Ženevi.

Oldtimeri Lambo_miura_05
Miura se ovako otvarala 40 godina prije Koenigsegga CCR

Zašto je Miura bila takav hit? Prvenstveno zato jer je promijenila sve što su ljudi vjerovali za putničke automobile. Vrhunska trkaća konfiguracija tog doba bila je upakirana u cestovni automobil, koji je imao jednu od najprivlačnijih silueta na svijetu. Bilo je već tada vrlo jasno da je Lamborghini nadigrao Ferrarija.
Ispod nevjerojatno atraktivne i lijepe karoserije stajala je inovativna šasija i jednako impresivan stroj. Ranih šezdesetih godina prošlog stoljeća auti sa središnje ugrađenim motorom postali su uobičajena pojava na Gand Prix natjecanjima. Preuzimanje tog koncepta i postavljanje istog u cestovni automobil bio je potez koji je Lamborghiniju osigurao trenutačnu slavu. Bilo je to iznimno mehaničarsko djelo, jer nije bilo samo lijepo; funkcioniralo je.
Najveći izazov predstavljala je ugradnja velikog V12 motora zapremine 3929 cm3 i snage 350 KS u sredinu automobila, a da pritom ostane dovoljno prostora za putnike. Stroj je modificiran ugradnjom novog bloka u koji su uklopljeni kvačilo, prijenos i diferencijal. Taj jedan jedini dio od lake legure omogućio je da mehanički dijelovi TP400 djeluju kao jedinstvena, lagana, čvrsta i kompaktna struktura - idealna za upotrebu u vrhunskim sportskim automobilima.

Oldtimeri Original%2BLamborghini%2BMiura
Miure su se nažalost prerano prestale proizvoditi

Radeći na potpuno neistraženom teritoriju, Lamborghinijeva ekipa uspjela je sastaviti dizajn koji pred konkurencijom sa središnje ugrađenim motorom ima veliku prednost: pravi, iako ne preizdašan, prtljažnik i pristojan prostor za noge. Iako je Miura (nazvana po vrsti najborbenijeg bika) u visinu mjerila svega 104 cm, bilo je razmjerno lako u nju ući i iz nje izaći. Iako, jednom kada bi sjeo za Miurin upravljač, nitko nije poželio izaći, jer upravljivost je naspram konkurencije bila pravi preporod.
Ubrzanje od 0-100 km/h iznosilo je svega 5.5 sekundi, a najveća brzina 274 km/h. Naravno, pri toj brzini upravljanje je predstavljalo pravu borbu jer je prekrasno dizajniran prednji dio imao namjeru neugodno se odizati od tla.
Lamborghini Miura bila je daleko ispred konkurenata poput Ferrarija i Maseratija, ali i to je imalo svoju cijenu. Prve Miure trpile su zbog nedostatka vremena za testiranja i radi toga svojim imućnim vlasnicima često izazivale hrpu problema. Uslijedili su problemi s radnicima i financijske teškoće, zbog čega se Ferruccio Lamborghini počeo udaljavati od automobilske tvrtke koja je nosila njegovo ime. Prodao je kontrolni paket dionica 1972. i prekinuo proizvodnju Miure puno prije očekivanog vremena. Bio je to šokantni svršetak jednog od najpopularnijih automobila na svijetu i najslavnijeg talijanskog trkaćeg automobila u povijesti.
[Vrh] Go down
http://tex-silvestar-stahan.blog.hr/
tex
Glavni mehaničar foruma
tex


Broj postova : 437
Join date : 07.01.2009
Age : 38
Lokacija : Zlatar

Oldtimeri Empty
PostajNaslov: Re: Oldtimeri   Oldtimeri Icon_minitimepon oľu 16, 2009 9:25 am

legenda živi
FORD GT40

Oldtimeri Fgt40_1

Povijest Forda GT 40 počela je u ranim šezdesetim, a trajala je gotovo još cijelo desetljeće. U to vrijeme otkrivena su neka nevjerovatna vozila koja su čistila konkurenciju pred sobom u utrkama izdržljivosti po cijelom svijetu. U skladu s time, u igri su bila neka od najvećih imena motorsporta u 20 stoljeću, s obje strane Atlantika: AJ Foyt, Bruce McLaren, Carroll Shelby, Dan Gurney, Jackie Ickx, Phil Hill te Mike Hailwood. 6. Lipnja 1962. Henry Ford II je u svojoj kampanji imao na umu uvesti Ford u svijet ozbiljnih utrka. Glavna točka te kampanje koja se zvala ˇFord Total Perfomancesˇ bila je osvojit naslov u Le Mansu. U tome svjetski najpoznatijem i najglamuroznijem natjecanju glavnu riječ su vodili Ferrariji s gomilom auta koji su se uspješno natjecali u različitim klasama.
Le Mans u Francuskoj je tek jedan mali tih gradić 51 tjedan u godini, ali svake godine u Lipnju sva elita svjetskog motorsporta se okupi kako bi prisustvovala najpoznatijoj utrci na svijetu. Prva utrka se održala 1923 kada su pobjedili Andre Lagache i Dan Gurney s prosječnom brzinom od 92 km/h, prešavši 2210 km u njihovom 3-litrenom Chenard / Walker bolidu. Dan Gurney /A.J. Foyt pobjedili su u Le Mansu 1967 s njihovim 7-litrenim GT 40 prevalivši 5234 km s prosječnom brzinom od 215 km/h. Najbolje od svega je da Le Mans nije bila samo obična utrka, bila je to drugačija utrka od svih voženih, utrka s tradicijom i prestižom.
Da bi ozbiljno pristupili utrkama izdržljivosti Ford je trebao auto koji je mogao postići 320 km/h s središno postavljenim motorom, kao i to da motor može izdržati 24 sata s prosječnom brzinom od 195 km/h. Zbog toga je Ford kupio prava od Enza Ferrarija koja su ih koštala 18$ dolara, a sve u cilju da postignu što bolji rezultat.

Oldtimeri Fgt40_2

Početci GT40
Ford je imao pričuvni plan kojeg su iskoristili kada je Ferrari krenuo u krivom smjeru, Dearbornova skupina je krenula osnovati svoj osobni trkači program. Ford je već bio u vezi s Roy Lunn-om, Englezom koji je svoju karijeru započeo u Britaniji s Fordom ali se vratio u SAD 1958. Prije nego što je Lunn-ijeva ekipa krenula s GT40 postojala je ideja da se iskoristi Mustang I, auto s središno postavljenim motorom. Aluminijski i lagani, s dva sjedala podpomognut s 1.7 litrenim V4 motorom. Ipak Mustang nije bio zanimljiv koliko i novi GT40 koji je tada postojao samo još u planovima. 1. Siječnja. 1936 na Londonskom Racing Car Show-u predstavljena su dva Fordova modela, Lola GT te GT40, no GT40 je zbog svojih aerodinamičnih linija, izgleda, jednim sjedalom i mnogim drugim u to vrijeme neobičnim stvarima izazvao mnogo više pažnje.

Oldtimeri Ford-GT40-LeMans-Victory-1966

Ford GT
U Travnju 1964 sve je dovršeno i Ford GT je napokon predstavljen na pressici u New Yorku. Uspoređujući ga s Lolom, bio je veći, duži, izvrsno izvedena karoserija, s ekstremnim izgledom prednjeg i zadnjeg dijela koji su u potpunosti napravljeni od fibberglassa. A najzanimljivija stvar se krila iza kabine, Fordov u potpunosti aluminijski 4.2-litarski, V8 motor zvan ˇIndianapolisˇ s 4-brzine, dupli amortizeri s mogućnosti podešavanja i s 11.5 ičnim diskovima na svakom kotaču. Nepotrebno je govoriti kakvu je samo reakciju izazvala ova zvijer. Fordov novi bolid nazvan je jednostavno, ˇFord GTˇ. GT je značilo ˇGran Turismoˇˇili ˇGrand Touringˇ. Broj 40 označavao je visinu auta u inčima ( GT je bio visok samo 1.2 metra!).
Dva tjedna nakon predstavljana auto je izveden na stazu Le Mans da izvrši svoj prva testiranja prije utrke. Stvari nisu išle dobro za njih. Normalni program testiranja nije omogućilo loše vrijeme koji su skupa s aerodinamičkim problemima uzrokovalo dva izletanja i uništenje bolida, što je skratilo potreban trening mehaničarima i vozačima.

Oldtimeri Fgt40_3

GT40 Mark II i prve pobjede
Do Lipnja (mjesec u kojem se održava utrka u Le Mansu) mnogi problemi su riješeni i auto je mogao parirati tada dominatnim Ferrarijima, ali i dalje je problem bio pouzdanost. Zbog toga Ford dovodi Carrolla Shelby-a koji nadgleda program razvoja. On je počeo raditi na programu instaliranja boljeg 7-litarskog serijskog (cestovnog) motora koji je poznatiji pod oznakom Mark II za kojeg će se kasnije pokazati kao bolji potez iz razloga jer je bio brži pouzdaniji od Marka I, u skladu s tim su bili i dobri rezultati u Le Mansu, 1965 bila je jako dobra godina za njih, GT40 je u samo dvije sezone postao veliki kandidat za vrh.
Ford je testirao svoj GT40 Mark II vrlo iscrpno – u svojim zračnim tunelima i na specijalinim dynamo metrima s kojim su uspjevali simulirati 48-satnu utrku na Le Mansu i zahvaljujući tome 1966 počela je četvoro godišnja dominacija GT40.
U utrci 24 sata Daytone, Ken Miles i Loyd Ruby su pobijedili, ali još važniji je izgledao ostatak podija, 1-2-3 za Ford. I na 12 sati Seberinga cijelo pobjedničko postolje je pripalo Fordu.
U utrci Le Mans-a 1966 Ford je poveo. U nedjeljno jutro imali su izrazito veliku stvorenu razliku te se dobili naredbu da uspore i štede auto. Do podnevna, 10 od 13 Fordovih vozača koji su krenuli u utrku, mnogi od njih iz privatnih momčadi, imali su nekakav problem i odustali su, a preostala tri auta bila su dovoljna za 1-2-3 pobjedu. Fordovi vozači su u svojoj trećoj sezoni u enduarce utrkama uspjeli pobijedit s svim vozačima na postolju (ˇtriple crownˇ).

Ford GT40 danas
Da Ford GT40 nije samo legenda pobrinuli su se Fordovi stručnaci 2004 izbacivši na tržište replicu tog legendarnoga pobjednika. U drugoj godini proizvodnje prodano je čak 1,302 automobila, a cijena na Američkom tržištu mu iznosi 140 000$. Da taj potomak trkače legende nije samo šminka dokazao je kada je u usporednom testu porazio 55 000$ skupljeg Ferrarija Challenge. Od 0 do 100 km/h je ima sporije ubrzanje od čak 0.8 sek!, dok je na utrci od 402 metra imao bolju krajnju brzinu za čak 21 km/h. Ferrari nije jedini auto koji je bio skuplji a da ga je GT40 pobjedio… Od njegovi perfomansama možemo dugo… Sami pomisao na Američki V8 5.4-litreni motor od 550 KS koje ostvaljaju debeli crni masni trag pod zadnjim kotačima uz pomoč 6-brzinskog mjenjača… Šasija izrađena uz pomoć aluminija i karbona, veelike Brembo kočnice, naprijed 18 ični a nazat 19 inčni kotači opremljeni Goodyear Eagle F1 Supercar gumama. Ubraznje? – prava sitnica, 3.3 sekunde do 100 km/h iz mirovanja, dok brzinomjer posustaje tek na brojci od 330 km/h! Duljinu od 402 metra prelazi za samo 11.6 sek. uz krajnju brzinu od nevjerovatnih 206 km/h!
[Vrh] Go down
http://tex-silvestar-stahan.blog.hr/
 
Oldtimeri
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
F1 Fan Club Hrvatska :: Ostalo :: Svijet auta-
Forum(o)Bir: